Home / Eğitim Haberleri / Hemşire açığı acilen giderilmeli

 

Sağlık-Sen Çorum Şubesi Basın ve İletişim Başkan Yardımcısı Hacı Nuri Lafcı 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası münasebetiyle açıklamada, hemşire açığının acilen giderilmesini istedi.

Türkiye’nin her köşesinde sonsuz sabır, özveri, gayret ve sevgi ile mesleğini icra etmeye çalışan tüm hemşire ve ebeler kutlayan Lafcı, insan hayatının ve insana hizmet etmenin kutsallığına inanarak büyük bir sabır ve sevgiyle çalışıp, sağlık hizmetlerinin bugünlere gelmesinde büyük katkı yapan tüm ebe ve hemşirelere teşekkür etti.

Hemşirelik mesleğinin önemine, zorluklarına ve sorunlarına dikkat çeken Lafcı, şöyle dedi: “Sağlık hizmetlerinin en önemli parçası olan hemşirelerin, mesleki konumları ile örtüşen haklar ve çalışma koşulları noktasında önemli sorunları bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın son yıllarda yaptığı alımlara rağmen, geçmişten gelen yanlış istihdam politikaları nedeniyle, hekimlerde olduğu gibi hemşirelik de Türkiye’de istihdam açığı en yüksek meslek grubu olarak öne çıkmaktadır. İstihdam yetersizliği nedeniyle yoğun iş temposu altında çalışan hemşirelerimiz, halkımızın sağlık hizmet talebinin karşılanması konusunda büyük fedakârlıklarla görevini yerine getirmektedirler. Bu fedakarca çalışmalar karşısında ebe ve hemşirelerimiz; çalışma ortamları, sosyal hayatları, ekonomik ve özlük hakları konusunda yaşadıkları sorunlara adil çözümler beklemektedir. Sağlık çalışanlarının yetkili sendikası olarak, her yıl 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Ebeler ve Hemşireler Haftası münasebetiyle, çalışanlarımızın mesleki saygınlığına yakışan adil çalışma ortamlarına kavuşması adına şu sorunlara ve taleplere dikkat çekmek istiyoruz.

  1. Hemşirelik mesleği hekimlikte olduğu gibi bilimsel bir disipline sahiptir. Bu nedenle hemşireliğin yardımcı sağlık personeli olarak tanımlanması doğru değildir.
  2. Hemşirelik Yönetmeliği ile görev tanımları ve mesleki sınırlılıkları net bir biçimde ortaya konulan hemşirelerimize, çalıştıkları kurumlarda mesleği ile örtüşmeyen görevler verilmemelidir.
  3. Hemşirelerle birlikte tüm hekim dışı personelin yaşadığı döner sermaye ek ödeme adaletsizliği giderilmelidir.
  4. Döner sermaye ek ödemeleri emekliliğe yansıtılmalıdır.
  5. Fiili hizmet zammından hemşireler de faydalandırılmalıdır.
  6. Anayasal bir zemine kavuşan kadına pozitif ayrımcılık hakkını, çalıştıkları kurumlarda hemşirelerimiz de hissetmelidir.
  7. Hemşirelerin mesleğinde ilerlemesi ve uzmanlaşması noktasında gerekli eğitim imkânları sağlanmalıdır.
  8. Sağlık kurumlarında şiddet ve psikolojik tacize en çok maruz kalan kesim olarak hemşireler öne çıkmaktadır. Şiddeti hak olarak gören çevrelerin saldırganlıklarını önleyecek, hemşirelerimiz ve tüm sağlık çalışanlarına güven içinde çalışma ortamları sağlayacak yeterlilikte yasal ve fiziksel önlemler alınmalıdır.
  9. Hemşirelerimiz çalışma hayatının yoğunluğu ile aile sorumlulukları arasında sıkışmaktan kurtaracak tedbirler alınmalıdır. Bu çerçevede 24 saat kreş hizmeti imkânı sağlanmalıdır.”

Sağlık-Sen olarak, yukarıda sıralanan sorunların çözüme kavuşması noktasında kararlılıkla sürdürdüğü sendikal mücadelesini gelecekte de aynı kararlılıkla sürdürecektir. Bu düşüncelerle, en kıymetli varlıklarımızdan biri olan, haklarını en zor ödeyeceğimiz, cennetin ayaklarının altında olduğu annelerin ve annelerimizin 12 Mayıs anneler gününü ve 12–18 Mayıs hemşireler ve ebeler haftasını kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz.”