Sağlık Bakanlığı, sayıları giderek artan iş garantili sağlık meslek liseleri için yeni bir düzenleme yaptı. Açılan meslek liselerinin yetiştireceği ebelerle 2023 yılında, bakanlığın ihtiyacı olan hemşire sayısının 2 kat fazlası yetişeceği için bakanlık düğmeye basarak radikal kararlar aldı. Bu kapsamda, artık liseden mezun olan ebe ile lisans / önlisans mezunu ebeye kademelendirme farkı geldi.

Kademelendirme Farkı Nedir?

Alınan yeni karar çerçevesinde, sağlık meslek liselerine kayıt olan ebelere ‘ebelik’ yetkisi değil, ‘yardımcı ebelik’ statüsü verildi. 2 veya 4 yıllık lisans mezunlarına ise, ‘ebelik’ statüsü verildi. Yani bu alanda kariyer yapmak isteyen bireyler aşağıdaki eğitim kademelerine göre kariyerlerini planlayabilecekler

  1. Hemşire yardımcılığı (sağlık meslek lisesi mezunları)
  2. Hemşire (2-4 yıllık lisans mezunları)

ebe yardımcılığı programından mezun olanlar; kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında “ebe yardımcısı” unvanı ile çalışabilirler. Üniversiteye girişlerde ebelik bölümleri için ayrıca ek puan verilmektedir. 2 yıllık meslek yüksek okulları için orta öğretim başarı puanı ile sınavsız geçiş hakları bulunmaktadır.